RFID OTOMATİK (HIZLI) GEÇİŞ SİSTEMİ

Hızlı geçiş sistemleri (HGS), RFID teknolojisi kullanılarak geçiş yapacak araçlara takılan bir elektronik etiketin okunması şeklinde tanımlanabilir. Böylece tüm hgs geçiş hareketleri izlenebilmektedir. Farklı uygulamalara yönelik farklı frekanslarda, aktif ve pasif teknolojiye sahip araç kartları ve okuyucular (reader) mevcuttur.

Araçların belli bir alana geçerken kayıt altına alınması için kullanılan sistemlerden birisi olan hızlı geçiş HGS sistemleri, insanların bu işlem için zaman kaybetmemesini sağlamaktadır. Araçlara eklenen etiket, kart gibi elektronik ürünlerin sistem tarafından algılanarak kayıt altına alınması prensibine göre çalışan bu sistemler, farklı alanlarda etkin olarak kullanılmaktadır.

 Hızlı geçiş sistemlerinin en önemli özelliği, adından da anlaşılacağı gibi bu işlemin hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Bu sistemin alternatifleri incelendiğinde araçların ne kadar fazla zaman kazandığı çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Güvenilir, kolay ve hızlı geçişe imkan veren bu sistemler sayesinde olası kuyrukların ve yığılmaların engellendiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Hızlı Geçiş HGS Sistemleri ve Çalışma Prensipleri

Hızlı geçiş sistemleri denilince köprülerdeki ve otobanlardaki sistemler akla gelmektedir. Bu sistemlere bunların dışında farklı alanlarda da etkin olarak kullanılmaktadır. Tesislerin, sitelerin, otoparkların ve benzer alanların girişlerinde bu sistemler kullanılabilmektedir. Hızlı geçiş HGS sistemleri tarafından sağlanan avantajlar, söz konusu sistemlerin çok farklı alanlarda kullanılmasına neden olmaktadır.

Bu sistemler farklı parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar genel olarak şunlardır;

  1. Elektronik etiket
  2. Okuyucu
  3. Antenler
  4. Bariyer ya da otomatik kapı sistemleri

Sistemin olduğu noktaya gelen araçlar, okuyucular tarafından algılanır ve üzerindeki elektronik etiketler tespit edilerek okunur. Bu aşamadan sonra bilgiler, veri tabanındakilerle hızlı bir şekilde karşılaştırılır ve geçişe izni olan araçlar için bariyer açılırken, bu izne sahip olmayan araçlara geçiş izni verilmez. Tüm bu bilgiler, antenler sayesinde aktarılır. Anten yerine benzer yeteneğe sahip olan farklı ürünlerin kullanılması da mümkündür. Hızlı geçiş HGS sistemleri kullanılan yerlerdeki işlemler genel olarak bu şekilde yapılmakta ve sistem böyle çalışmaktadır.

Çalışma prensibi incelendiğinde elektronik etiket ya da kartların önemli bir yere sahipolduğu görülecektir. Söz konusu kartlar aracın içinden cama yapıştırılabileceği gibi plakaya da yapıştırılabilir. Böylelikle kartların ya da etiketlerin bir yerde unutulması söz konusu olmayacaktır. Bu da insanların kartları düşünmesini gereksiz hale getirmektedir.

Bu sistemin en önemli avantajlarından birisi de geçiş yapan bütün araçların kayıt altına alınması ve gerektiğinde bunların rapor halinde sistemden istenebilmesidir. Böylelikle geçen araçlara ait ciddi bir arşiv oluşturulmaktadır ve bunlar özellikle güvenlik ile ilgili olan sorunlarda kullanılmaktadır. Hızlı geçiş HGS sistemleri tarafından sağlanan bu faydalardan dolayı, güvenlik güçleri tarafından farklı noktalarda kullanıldığı bilinmektedir.

 Hızlı Geçiş HGS Sistemleri Kullanmanın Faydaları

Hızlı geçiş sisteminin en önemli faydalarından birisi, bu işlemin tamamen otomatik yapılması ve herhangi bir personele ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sistem sayesinde ilgili alana giren araçların sayısı, araçların plakaları, ilgili alana ne zaman girip ne zaman çıktıkları, kalma süreleri tespit edilebilir. Bu bilgilerin olduğu ayrıntılı raporun sistemden alınması mümkündür.

Hızlı geçiş için sistem, gelen araçları uzak mesafeden tanımakta ve buna göre geçişe izin vermekte ya da engellemektedir. Bu sistem sayesinde site ya da otoparklara istenmeyen araçların girmesi engellenebilir. Bütün bunlar dikkate alındığında, hızlı geçiş HGS sistemleri için insanların yaşam kalitesini arttırıcı etkiye sahiptir denilmesi kesinlikle yanlış olmayacaktır. Her hava şartında rahat bir şekilde çalışan bu sistem sayesinde insanlar herhangi bekleme ya da dışarı çıkma durumu olmadan ilgili alana girebilecektir.

Güvenlik noktasında sağlamış olduğu katkı da yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle ilgili alanlara sadece sisteme tanımlı olan araçların girebilmesi ve giren kişilerin kayıt altına alınması, kötü niyetli insanlara karşı caydırıcı etki yapmaktadır. Farklı veri tabanlarıyla ve sistemlerle entegre olma noktasında son derece başarılı olan bu sistemler, sitelerin ve benzer alanların güvenliklerinin en önemli parçalarından bir tanesidir.

Genel olarak bu özelliklere sahip olan hızlı geçiş HGS sistemleri, giderek yaygınlaşmaktadır. İnsanlara daha hızlı geçiş imkanı vermesinden dolayı, diğer sistemlere göre daha fazla tercih edilmekte ve farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Ayelteks Güvenlik olarak, Kaliteli ve Ekonomik fiyat anlayışımız ile sizlerede RFID Hızlı Geçiş HGS Sistemleri ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaktan memenuniyet duyarız. Sitemizde ki keşif isteği talep formundan randevu isteği oluşturabilir ya da bizi 0312 440 42 58 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.