PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Plakalar günlük yaşamda oldukça kullanılan bir kimlikten farksız olan şeylerdir.Üzerinde yazılı olan harf ve rakamlar ile aracın kimlik numarası belli olur. Bu rakalmlar ve harfler sorgulandığı zaman araç sahibi, aracın cinsi gibi birçok bilgi elde edilebilir. Plaka tanıma sistemleri ise bu kimlikte yazılı olan rakam ve harflerin okunması ile aracın kimlik numarası tespit edilmeye çalışılır.

Plaka tanıma sistemi, yetkili giriş-çıkış sistemleri, güvenlik uygulamaları, trafik projeleri ve birçok farklı proje üzerinde de tercih edilir. Plaka tanıma sistemi, tüm araçların sahip oldukları kimliklerin yani plakaların okunması üzerine kurulmuş olan sistemlerdir. Plaka tanıma sistemi, araçların önüne ya da arkasında yer alan plakaların yol üzerinde uygun bir açı ile yerleştirilmiş kameralar ile görüntüsünn alınıp daha sonra görüntü işleme yazılımları ile beraber aracın plaka bilgisi çıkarılır. Araç plakaları kamera sistemleri ile tanınması için araç plakası kordinatlarının öğrenilmesi gerekir. Koordinatlar ise renk aralığı sayesinde bulunmakta ve buna göre plaka üzerinde yazılan rakam ve harfler okunmaktadır. Zaman içinde gelişmekte olan yazılım ve donanımlar ile beraber sistemler daha kararlı olarak birçok alanda kullanıma girmiştir. Bu alanlara bakacak olursak;

Otopark

Bu sistem vasıtası ile otopark giriş ve çıkışlarının kontrolü sağlanır. Ücretli otoparklarda ise aracın ödeme yapıp yapmadığı, otoparka ne süre kalmış olduğu bilgileri sistem ile beraber tespit edilebilir.

Giriş Kontrolü

 Belirli noktalarda araçların plakaları okunu ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olunur.

 Paralı Geçiş

 Bu sistem sayesinde paralı yollara gidilmekte olan araçların tespiti yapılmaktadır.

 Sınır Kontrolü

 Plaka tanıma sistemi ile beraber ülkeye olan giriş ve çıkışlar kontrol alına alınarak giriş yapılan araçların kimliklerin tespit edilir.

 Ceza Uygulama

 Plaka tanıma sistemi, hız ihlali, kırmızı ışık ihlali ve trafik kurallarına aykırı olarak davranışlar sergileyen sürücülerin tespiti yapılır.

 Plaka tanıma sistem oldukça kullanışlı olması nedeni ile manyetik kartlar ve okuyucuların yerini almaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise çok daha gelişip araç içine kişilerin yüzünü tanıma amaçlı kullanılacağı ön görülmektedir.

 Plaka Tanıma Sistemi Başlıca Özellikleri Nelerdir?

  1. Latin plakaların tamamını tanıma
  2. Kayıt edilen plakaların sorgulanması ve resimli olarak raporlanması
  3. Kullanıcı yetkilendirme ve uzaktan yönetim
  4. EGM-POLNET ve yerel veri tabanından otomatik olarak sorgulama
  5. Otomatik bariyer tetikleme ve kontrolü
  6. Otomatik fiş ve etiket basma
  7. Otopark ücret otomasyonu
  8. Opsiyonlu olarak araç Marka ve Renk tanıma özelliği
  9. Gece ve gündüz farklı ışık koşullarında çalışabilme

Ayelteks Güvenlik olarak, Kaliteli ve Ekonomik fiyat anlayışımız ile sizlerede plaka tanıma sistemleri ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaktan memenuniyet duyarız. Sitemizde ki keşif isteği talep formundan randevu isteği oluşturabilir ya da bizi 0312 440 42 58 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.