KONVANSİYONEL YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Konvansiyonel yangın alarmı ve ihbar paneli sistemi vardır. Bu sistem çeşitli parçalardan oluşmaktadır. Konvansiyone yangın alarmı ve ihbar paneli, sistemin merkezini oluşturur. Alarm elemanları ve algılama elemanları bu sistem üzerine bağlanır. Algılama elemanları, dedektörler ve butonlardır. Alarm elemanları ise ziller, sirenler, flaşörlü sirenler ve anons sistemi gibi elemanlardır.

 Yangın çıktığı zaman bu yangını alarm paneline bildiren elemanlar gerekir. Bu elemanlar yangın sonucunda çıkan alev, koku ve duman gibi unsurları algılar ve bunu panele bildirir. Böylelikle panel yangını algılar ve alarm verir. Adresli sistemlerde yangını bildiren elemanlar sadece yangın sonucunda oluşan etkenleri panele bildirmekle kalmaz, aynı zamanda kendi kimliklerini de panele bildirirler. Böylelikle panel alarmın adresini çok daha rahat bulur. Elemanlar yangını kendi kimlikleriyle bildirdikleri için alarmın yer bilgiside otomatik olarak açığa çıkar.

 Sistemde bir de ihbar elemanları mevcuttur. İhbar elemanları, kontrol paneli, ışıklı sirenler, mimik paneller, flaşörler, paralel gösterge panelleri, telefon arama modülü gibi elemanlardır.

 Yangın alarm paneli bölgedeki insanları uyarmak adına dedektörden algılama yaptığı esnada yüksek kalitede ses çıkartır. Panelin üzerinde ince buzzer sesi vardır. Bu ince ses, uyarıyı daha yüksek seste verir.

 Konvansiyonel Yangın Algılama ve İhbar Sistemi Tam Olarak Nedir?

 Konvansiyonel yangın algılama ve ihbar sistemi mekanda çıkacak olan yangının yalnızca bölge bilgisini verir ve insanları sesli, ışıklı bir biçimde uyarır.

 Sistemin çalışma şekli aslında oldukça basittir. Yangın çıktığı zaman önce algılama elemanları bu yangından haberdar olur ve durumu panele bildirir. Panel, hemen yangın algılama ve ihbar panelinin bağlı olan alarm hatlarını devreye sokar. Ayrıca kendi ön panelinde yangın alarm bilgisine ve hangi bölgeden geldiğini gösterir.

 Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

 Konvansiyonel yangın alarmı, yangın alarm sistemlerinin en basit olanları arasındadır. Bu yangın alarmının algılama elemanları ihbar zon olarak nitelendirilir. Konvansiyonel yangın alarmı kullanılan bir tesiste herhangi bir yangın çıkarsa yangının hangi elemandan geldiğine dair bilgi ele geçmez. Bu sebeple otel ve büro gibi mekanlarda konvansiyonel yangın alarmı sistemi kullanılması genellikle sıkıntılıdır. Sıkıntının sebebi ise yangının nereden kaynaklandığına dair araştırma yapılması gerektiği ve bunun da bir zaman kaybı olmasından kaynaklanır. Bu nedenle konvansiyonel yangın alarmı kullanılan mekanların kapı üstünde lambalar kullanılır.

 Bu yangın alarm sisteminde T bağlantıya yer verilmemelidir. Sistemlerin devamlı olarak bakımı yapılmalıdır. Dedektörlerin kirlenmesi sebebiyle de yanlış yangın alarmı da ortaya çıkabilmektedir.

 Sistem, her zonda birbirinin arkasına paralel olacak şekilde bağlanmıştır. Sistemde herhangi bir sebepten ötürü hat kesilir yada dedektörlerden herhangi biri yerinden çıkar ise zonda arıza ihbarı verilir. Bu şekilde hat açık devreye karşı da korunmuş olur.

 Alarm durumunda, sistemler arasında bazı farklar mevcuttur ancak sistemlerin temel yapısı aynıdır. Zon başına bir akım sınırlayıcı vardır. Sistemdeki algılama elemanları yangın çıktığında, zon hattına kısa devre yaptırırlar. Hattan geçen akım, akım sınırlayıcı vasıtasıyla belirli bir miktarda tutulur. Bu sırada ise yangın alarmı verilmiş olur.

 Temel yapı olarak bir söndürme bölgesinde 2 adet zon bulunur. Bu zonlardan herhangi biri yangın ihbarı alırsa, basit devre ile söndürme çıkışı devreye sokulur. Böylelikle selenoid vana aktif hale gelir ve su çıkışı ile birlikte yangına müdahale edilir.

 Kısaca, konvansiyonel yangın alarmı zon bazında algılama yapar, Dedektörler ve butonlar tek bir hat üzerinden bağlantı yapar. Uygulamada bir zona 25 tane eleman bağlanabilir. Binanın her katında 1 zon olacak şekilde projelendirilir ve yalnızca o katta yangın olduğu izlenebilir.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Ayelteks Güvenlik Sistemleri olarak, sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

Ayelteks Güvenlik olarak, Kaliteli ve Ekonomik fiyat anlayışımız ile sizlerede Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaktan memenuniyet duyarız. Sitemizde ki keşif isteği talep formundan randevu isteği oluşturabilir ya da bizi 0312 440 42 58 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.