KARTLI GEÇİŞ SİSTEMLERİ

Genellikle iş yerleri ve işletmelerde kişi giriş çıkışlarının denetimi sorunu ile karşılaşılır. Personel harici girişlerin yasak olduğu alanlarda bu kişi giriş çıkışlarını denetim altında tutmak oldukça zordur. Küçük bir denetim boşluğu bahsedilen yerde tüm çalışma sistemini, işleri aksatabilecek sorunlara sebebiyet verebilir. Bu gibi sorunların merkeze alınarak çözüme kavuşturulması için geliştirilmiş sistemlerden en bilindik ve en etkilisidir kartlı geçiş sistemi.

Karlı geçiş sisteminin kuruluş mantığında belli bir yere sadece belli bir insan kitlesinin girmesini sağlamak istenmeyen üçüncü kişilerin girişini engellemek vardır. Bu mantıkla bakıldığında genel olarak fabrika, iş yerleri ve benzeri yerlerde karşımıza çıkan kartlı geçiş sistemi ile belli bölgelere personel harici girişler engellenir. Bu sistem sunduğu bu güzel hizmetin yanı sıra başka bir çok kullanışlı özelliği de içinde barındırıyor. Sistem üzerinden giriş ve çıkış yapan tüm kişilerin bilgileri bu sistemde kayıtlı bir şekilde muhafaza ediliyor. Giren kişi bilgisi, giriş yapılan zaman ve tabi çıkan kişi bilgisi ve çıkış yapılan zaman bu sistemlerde kayıtlı tutulur.

Kartlı geçiş sistemleri iş yerleri, plazalar, fabrikalar zaman zaman öğrenci yurtları ve yemekhaneler gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kullanışlı bir denetim ve güvenlik yöntemi. Kişiler için kullanılabilen bu sistem bir diğer yandan araçlar üzerinde kullanılabilmekte. Yine hedef kitle insan olsa da otopark tarzı ortamlarda da denetim ve güvenlik oluşturabilmesi adına güzel bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Kartlı geçiş sistemleri içerisinde neleri barındırır ve nasıl bir sistemdir? Bu soruları cevaplamak için kartlı geçiş sistemini oluşturan tamamlayıcı parçalar ile birlikte düzeneğin tamamını tanımaya çalışalım.

Bu sistemde temel parçaları şu şekilde sıralamak mümkün:

  1. Kart okuyucu
  2. Kartlı geçiş sistemi paneli
  3. Merkezi kontrol yazılımı
  4. Acil durum butonu
  5. Elektrikli kilit

Bu unsurların her biri birbiriyle bütünleşerek ortaya başarılı bir güvenlik ve denetim sistemi getirmektedirler.

Kart okuyucu dediğimiz diğer isimleriyle readerlar özel içerikli kartları okuyabilen sistemlerdir. Bu okuyucu sistemine kaydedilmiş kartlar sisteme tekrar okutulduğunda sistem o kartı tanıyarak işleme onayını verir. Kartlı geçiş sistemi paneli dediğimiz unsur ise kart okuyucunun bağlandığı genellikle kapılar, turnikeler gibi geçiş alanlarına monte edilen elektronik panellerdir. Panele bağlanabilecek kart okuyucu sayısı değişiklik gösterebilir. Burada ihtiyaca uygun seçim olanağı sunulmaktadır. Merkezi kontrol yazılımı unsuru ise isminden de anlaşılacağı üzere sistemin yazılım kısmını oluşturur. Kimlerin hangi alanlardan geçiş yapabileceği, geçişinin engelleneceği gibi diğer yandan kart yani bir bakıma kimlik tanıma gibi özelliklerin oluştuğu ve kuruluğu alan bu yazılım kısmıdır. Acil durum butonu olası bazı sıkıntılara karşılık kurulmuş genellikle giriş çıkışın yapıldığı kapı yanlarına kurulan sistem bütünleyicileridir. Olası bir elektrik kesintisi yahut farklı sebeplerle bağlantıların kopması durumunda kişilerin içeride mahsur kalmasını engellemek adına kurulan bu butonlar tıpkı yangın alarmları vs. gibi cam bir kutu içerisinde ulaşılması kolay bir yere monte edilirler. Cam kırılıp butona basıldığında butona bağlı olan kapıların kartlı geçiş sistemi iptal olarak sıradan giriş çıkış mümkün kılınabilir. Elektrikli kilit unsuru ise her kartlı geçiş sisteminde bulunmayan ihtiyaç ve isteğe bağlı ek bir hizmettir. Burada bazı kapılan kartlı sistem ile korunması durumunda direk olarak kapıya elektrikli kilit sistemi kurularak denetim sağlanması amaçlanır. Elektrikli kilitlerle gibi manyetikli kilit de seçenekler arasındadır.

Temel olarak tüm özelliklerine değindiğimiz, çeşitli yerlerde kişi giriş çıkış denetimi için duyulan tüm ihtiyacı sağlayan kartlı geçiş sistemi özellikle büyük iş yerleri, fabrikalar gibi yerlerde sıklıkla tercih edilmekteler. Bunun yanı sıra yurtlar, yemekhaneler gibi alanlarda da ihtiyaç duyulan sistemlerden olabiliyor kartlı geçiş sistemi. Belli bölgelere sadece belirli insanların giriş çıkış yapabilmesini sağlayan kartlı geçiş sistemi bir diğer yandan giren kişilerin bilgilerini giriş ve çıkış saatlerini de sistemine kaydederek denetim oranını artıran ek bir hizmet daha sunuyor.

Ayelteks Güvenlik olarak, Kaliteli ve Ekonomik fiyat anlayışımız ile sizlerede kartlı geçiş sistemleri ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaktan memenuniyet duyarız. Sitemizde ki keşif isteği talep formundan randevu isteği oluşturabilir ya da bizi 0312 440 42 58 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.