ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Yangın bildiğiniz üzere can ve mal kaybına sebebiyet veren büyük bir felakettir. Yangının yayılma hızı göz önüne alınırsa, ilk müdahalenin en kısa süre içerisinde yapılması gerekir.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin temel amacı da yangının çıktığı yeri en kısa sürede bularak söndürmektir. Bu hususta yangın alarmının doğru noktaya konması ve uygun olan yangın alarmı tipinin seçilmesi çok önemlidir. Eğer bu projelendirme doğru şekilde yapılmaz ise, sistem ana işlevini tam manasıyla yerine getiremez. Algılayıcı tipinin yanlış seçilmesi hem sistem güvenliğinin devre dışı kalmasına hem de yanlış alarmlar vermesine neden olabilir.

Kontrol Panelleri

Korunacak olan binanın büyüklüğüne, algılama ve uyan elemanlarının miktarına ve müşterinin ihtiyaçlarına göre seçilir.Dedektör seçimi oldukça önemli bir husustur. Seçilecek olan dedektör yangın ile günlük yaşantıyı kesinlikle birbirinden ayırmalıdır. Depolanan ürünlerden dolayı ortamda bulunan gaz, buhar, sigara dumanı gibi günlük yaşantıya dahil olan unsurları yangından ayırabilmelidir. Bununla birlikte dedektörlerin algılama alanları özenle seçilmeli ve doğru bir biçimde yerleştirilmelidir.

Duman Dedektörleri

Duman dedektörleri iyonizasyon ve optik olmak üzere kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Dumana karşı oldukça hassas ve etkilidirler. Bu tercih yapılırken korunmak istenen alan göz önüne alınarak karar verilmelidir. Optik duman dedektörlerinde bir ışık dağılımı ile duman algılanmaktadır. İyonizasyon duman dedektörlerinde ise bir elektrik akımı 2 elektrot arasında akar. Duman geldiğinde ise bu akım azalır ve alarm verilir.

Isı Dedektörleri

Isı dedektörleri hem ısı artışını algılayacak tipte hem de sabit ısıya ayarlanmış biçimde olabilir. Isı dedektörleri diğer dedektörleri nazaran daha az hassastır. Bu dedektörler küçük yangınların çıkma ihtimali olan alanlarda tercih edilmelidir. Isı dedektörleri, küçük ısı değişimlerini de algılayamayabilir. Isı dedektörlerini seçerken ortam sıcaklığının 20 derece üstünde seçilmesine özen gösterilmelidir.

Yangın İhbar Butonları

Yangın ihbar butonları, alarm sistemine harekete geçiren unsurlardır. Bir yangın durumunda alarm verir ve personele imkan tanır. Yangın ihbar butonlarının monte edilecek noktaları oldukça önemlidir. Alarm vermesi adına 30 metreden uzağa gitmeden, yerden 1,4 metre yüksekliğe ve herhangi bir engel olmadan kolayca ulaşılabilecek noktalara monte edilmelidir.

Alarm Sirenleri

Alarm sirenleri herhangi bir yangında, binadaki tüm insanlara haber vermek adına yüksek kalitede ses çıkartır. Bu sesi duyan insanlar hemen binayı tahliye etmek için harekete geçer.

Test ve Bakım

Kullanıcı test ve bakımları ihmal etmeden yerine getirmek zorundadır. Sistem bu şekilde devamlı olarak test edilmeli ve gereken tüm servis hizmetleri yapılmalıdır.

Yangın İhbar Butonları

Batarya şarj bölümünün ön göstergesinin çalıştığından emin olun. Tüm siren ve göstergelerin çalışma hatasının olup olmadığını düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir.

Haftalık Testler

Reset düğmesine basarak paneli susturun ve tüm göstergeleri kontrol edin. Sistemin içerisinde bulunan dahili sirenlerinde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yangın alarmını da test etmek adına bir yangın ihbar butonunu açarak panein uyarı vermesini sağlayın. Sirenlerinin çalışıp çalışmadığını test edin. Yangın alarm panelini resetleyin. Her bir bölgeyi en az 3 ayda bir test edecek şekilde her hafta dönüşümlü olarak bir bölge seçin. Bununla birlikte her ayrı test için farklı siren ve yangın ihbar butonu kullanın. Böylelikle dönüşümlü olarak tüm yangın ihbar butonları test edilmiş olacaktır. Ayrıca yangın ihbar butonunun ve sirenlerinin tam olarak yerini gösteren bir bina planının da olması önemlidir. Son olarak da yapılan tüm testler kayıt edilmelidir.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Ayelteks Güvenlik Sistemleri olarak, sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız

Ayelteks Güvenlik olarak, Kaliteli ve Ekonomik fiyat anlayışımız ile sizlerede Adresli Yangın Alarm Sistemleri ihtiyaçlarınızda yardımcı olmaktan memenuniyet duyarız. Sitemizde ki keşif isteği talep formundan randevu isteği oluşturabilir ya da bizi 0312 440 42 58 numaralı telefonlarımızdan arayabilirsiniz.